2012-2013 Prize Recipients

George W. Ainslie Memorial Prize
Ariane Courtemanche        

Aird & Berlis LLP Prize
Elaine Isabelle Simon        

Daniel A. Artola Intellectual Property Award
Anne MacIsaac        

Prix de l'Association des Juristes d'expression française de l'Ontario
Stéphane C. Erickson        
Jessica Smith            

John Aylen Q.C. Prize
Bruno Gelinas-Faucher    

Harry Beahen Q.C. Memorial Prize
Azka Ahsan            

Beament Green Prize in Advocacy
Scott Allen Nowoselski    
Michael Colin Anderson    
Samuel Malcolm Schachner    
Kaitlin Diane Short        
Petrina Wallebeck        
 
Rémi Michael Beaupré Memorial Prize
Graham Brown        
Sebastian Kent        

Bereskin & Parr Prize
John Alexander Fowler    
 
Gordon Blair Prize (in Legislation)
Amir Mirtaheri        
Mark Strychar-Bodnar    

Blake, Cassels & Graydon LLP Prize (in Business Organizations)
Emilie Julie Morin        
Emily Louise Racine        

BLG Borden Ladner Gervais LLP Professional Excellence Award
TBD

Borden Ladner Gervais LLP Advanced Business Law Course Fund
Devindra Avinash Persaud    
 
CCH Canadian Limited Prize (Ottawa Law Review)
Margherita Barbagallo    
Linden Gregory Dales        
 
Canvasback Publishing: Brown & Evans Prize in Administrative Law
Kevin Dulude              
 
Corbin Estates Law Annual Prize for Excellence in Wills and the Law of Succession Course
Feven Solomon Tefferi    
 
Maxwell Cohen Scholar Prize
Jonathan C. Khan        

Rt. Honorable Brian Dickson Prize
Bruno Gelinas-Faucher    
 
Leslie G. Dollinger Memorial Prize
Diane K. Kissick        

Dean’s Award
Michelle Devi Boodhoo    

Dentons Prize   
James Lhalungpa        

Hugh G. Doyle Memorial Prize
Ariane Courtemanche       

Colonel Michel W. Drapeau Prize
Alnashir Tharani         

Honorable Vincent Drouin C.R. Prize
Dustin Mathew Paterson     
 
Edelson Clifford D'Angelo Prize (In advanced Criminal Procedure)
Michael William Gunsolus     
 
Emond Harnden LLP Prize
Stéphanie Marie Paquette     
Emma Sophie Jean Wilkin     

Family Law Institute Prize
Talar Awakian             
 
Jacques Gaudreau Memorial Prize
Catherine Rozon         

Gowlings/Ottawa Law Review Writing Prize
TBD

Gowling Lafleur Henderson LLP Prize (International Trade Regulation)
Shire Raul Brandi             
Anca Maria-Dariana Petrescu         

Greenspon Brown & Associates Prize
Michele Louise Biss             
Amelia Martin                 

Rita Marguerite Houle Prize
Petrina Wallebeck             

Harry Kershman Memorial Prize
McGarry Connor             

International Commission of Jurists (Canadian Section) Prize for Outstanding Achievement in International Human Rights Law
Sophia Irish   

Justice Gilles Létourneau & Colonel Me Michel Drapeau Prize
Andrew Ho-Yan Choi             
Caitlin Elizabeth Downing        

John A. Kavanagh Memorial Prize
Stephanie Farrell             
Gabrielle Nadeau            

Hélène Laporte Award of Excellence for French-Language Legal Drafting
Tessa Belliveau             
Isabelle Côté                 
Stéphane Sérafin             

Honourable Ray Lawson Scholarship
Mark Thomas Coombes         
Elainse Isabelle Simon         

E. Bruce Leonard Prize
Connor McGarry             
Ginger Mary Warner             

Annaline Lubbe Prize (Competition Law)
Michael van Duynhoven        

Catherine Helen MacLean Prize in Labour Law
Julia Alice Rys             

Martin Mason Memorial Prize in Constitutional Law
Monica Russell             

McCarthy Tétrault LLP First Year Prize
Elaine Isabelle Simon             

McCarthy Tétrault LLP Second Year Prize
Michael William Gunsolus         

McCarthy Tétrault LLP Technology Law Award
Dustin Mathew Paterson         

McMillan Binch Mendelsohn LLP Prize
Sabrina Ottoni                 
Amir Mirtaheri             
Kristie Smith                 

McMillan LLP Scholarship
TBD

University Silver Medal
Nathan J. Benson             
Brandon Dwayne Stewart         

University Gold Medal
Ariane Courtemanche             

W. &E. Mendes Globalization in Law Prize
Harold Adolfo Alvarez Lopez     
Pierre Alexandre Cardinal        

Merit Scholarship
Peter Juhan Aadoson                         
Maya Katharine Borooah                   
Robin Brown                                     
Kendra Laurie Cann                          
Éliane Dupéré Tremblay                    
Michael William Gunsolus                 
Andrew Kaikai                                  
Samantha Lightstone                         
Meaghan Lara McMahon                   
Amir Mirtaheri                                   
Michelle Mouawad                            
Saara Punjani                                     
Monica Russell                                   
Rika Sawatsky                                               
Elaine Isabelle Simon              
Kristie Smith                                      
Joel Andrew Stelpstra                        
Mark Strychar-Bodnar                       
Marlow Wilson

Nelligan O'Brien Payne LLP Prize
Petrina Wallebeck             

Norton Rose Canada Scholarship
TBD

Osler, Hoskin & Harcourt LLP Prize (Taxation)
Amy K. Alksnis             

Osler, Hoskin & Harcourt LLP Prize (Business Law)
Sezar Bune                 

Ogoode Society Prize for Canadian Legal History
Dana Antakly               
Adam Balkovec              
Nathan J. Benson              
Michelle Bloodworth             
Ariane Courtemanche          
John Alexander Fowler          
Colin Holland               
Joel Adam Kom              
Jaclyn McNamara               
Alexandra Alisha Mogyoros          
Emilie Morin                   
Emilie Alain Porlier              
Emily Louise Racine              
Robert Trent Skanes              
Brandon Dwayne Stewart         
Olivier Van Nguyen              

Perley-Robertson, Hill McDougall LLP Prize in legal Ethics and Professional Responsability
Nicole Bondo Mwaka             
Vanja Ginic                 

Mark Power Prize - Ottawa Law Review
Jessica Jean Fenske            

The Ed Ratushny Prize in Public Law
Alex Del Bel Belluz             
Andrea Kareclas             
Amir Mirtaheri             
Mark Strychar-Bodnar         
Veronica Yeung             

Raven, Cameron, Ballantyne & Yazbeck LLP Prize
Tamera Ashley Margaret Burnett     
Johanna Willows             

John E. Read Prize
Matthew Brendan Day         

Regional Senior Justice Prize
Mathieu Clovis Demilly         
Hubert Gonzalez Eva             

Sack Goldblatt Mitchell LLP Prize
Johanna Willows             

Sherrard Kuzz LLP Prize
Kevin Dulude                 

Shore, Davis Johnston Prize
Charlotte Wolters             

Stikeman Elliott LLP Prize in Administrative Law
Kevin Dulude                 

Tax Executives Institute Prize
Nicolas Lutz                 

Donald Scarth Thorson Awards
Elsbeth Eryou                

Torys LLP Writing Award
Tamera Ashley Margaret Burnett     
Thomas Mathews           

Vincent Dagenais Gibson LLP Prize
Éliane Dupéré Tremblay         
Richard Weiler Prize
Lukas Frey                 
Richard Ha                 
Colin Ashleigh Holland         
David Gildiner 

Back to top